پی اچ پی (php) چیست؟

تاریخ : 28.12.98
نویسنده : adminadmin70
نظرات : 0
بازدیدها : 554
                                                                                                                                                                                    

زبان php

زبان پی‌ اچ‌ پی یا PHP چیست ؟

پی‌ اچ‌ پی (به انگلیسی PHP) یک زبان برنامه‌نویسی است که برای طراحی وب توسعه یافته‌است، اما می‌توان از آن به عنوان یک زبان عمومی نیز استفاده‌کرد. تا ژانویهٔ سال ۲۰۱۳ میلادی پی‌اچ‌پی بر روی ۲۴۴ میلیون وب‌گاه و ۲٫۱ میلیون سرور وب نصب شده‌است. این زبان در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط راسموس لِردورف (Rasmus Lerdorf) ساخته‌شد و در حال حاضر توسعهٔ آن بر عهدهٔ گروه پی‌اچ‌پی می‌باشد. در ابتدا پی‌اچ‌پی از عبارت صفحهٔ خانگی شخصی (Personal Home Page) گرفته شده‌ بود. اما اکنون این کلمه مخففِ بازگشتی PHP: Hypertext Preprocessor به معنی پی‌اچ‌پی: پیش‌پردازندهٔ ابرمتن می‌باشد.
کدهای پی‌اچ‌پی توسط یک سرور وب که نرم‌افزار پی‌اچ‌پی بر روی آن نصب باشد، تفسیر می‌شوند. دستورهای این زبان می‌توانند به صورت مستقیم در درون کدهای اچ‌تی‌ام‌ال قرار بگیرند. زبان پی‌اچ‌پی از نسخهٔ ۴٫۳ به بعد قابلیت پشتیبانی از واسط خط فرمان را نیز به امکانات خود اضافه کرد. این قابلیت می‌تواند برای ایجاد نرم‌افزارهای غیر وبی و یا نرم‌افزارهایی با واسط گرافیکی کاربر مورد استفاده قرار بگیرد.
پی‌اچ‌پی یک نرم‌افزار آزاد است که تحت مجوز پی‌اچ‌پی انتشار یافته است. این مجوز به دلیل قرار دادن محدودیت بر روی استفاده از عنوانپی‌اچ‌پی، با مجوز همگانی گنو (GPL) سازگار نیست. پی‌اچ‌پی را می‌توان بر روی اکثر سرورهای وب نصب کرد. همچنین قابلیت نصب آن به صورت یک شل جداگانه بر روی تقریباً تمامی سیستم‌های عامل و پلت‌فرم‌ها وجود دارد. تمامی این استفاده‌ها رایگان است.

اگر شما بخواهید یک برنامه نویس سایت شوید در ابتدا می بایست یک طراح سایت خوب شوید. طراحی سایت خود به نوبه خود شامل فرایند یادگیری چندین زبان دیگر است .از جمله زبان های :
۱: HTML
۲: CSS
۳: jаvascript
۴: JQUERY
۵: BOOTSTRAPT
و زبان های دیگر. اگر به سایت های قدیمی موجود دقت کنید، این موضوع را درک خواهید نمود که در گذشته خیلی از این زبان ها موجود نبوده اند و هیچ پیشرفتی در آن ها دیده نمی شود. اما امروزه با گذشت زمان این زبان های برنامه نویسی توسعه یافته اند و ویژگی های جدیدی به آن ها افزوده شده است که چنین سایت های زیبایی خلق شده اند.
اگر بخواهیم مراحل کار طراحی یک سایت را برای شما به طور خلاصه توضیح دهیم، باید بدانید که اولین مرحله از این روند، طراحی PSD یا همان طراحی ظاهر سایت در نرم افزار فتوشاپ یا سایر نرم افزار های گرافیکی می باشد. یک طراح سایت باید ایده موجود در ذهنه خود را مصور کند، از طرح بندی و رنگ امیزی سایت گرفته تا قرار گرفتن موقعیت آیکون ها و دیگر ویژگی های سایت.
در مرحله بعد طراح سایت از روی قالب گرافیکی خود شروع به زدن کدهای مربوط به قالب را میکند که این روند و کدزنی با بهره گیری از زبان هایHTML ، CSS ، jаvascript ،  BOOTSTRAPT و زبان های دیگر امکان پذیر می باشد.
لازم به ذکر است که که زبان های کد زنی سایت خود و بهره بری از آن ها خود مهارت بالایی را می طلبد. پس از طراحی قالب و ساخت آن با کد، نیاز است که قالب مورد نظر کدنویسی شود و به یک پایگاه داده امن متصل شود. زبان های برنامه نویسی سایت محدود به چند زبان خاص بیشتر نیستند.

زبان های برنامه نویسی سایت

۱: ASP.NET
۲:  PHP
3: python
تعداد زبان های برنامه نویسی بسیار بیشتر از 3 زبانی است که به آن ها اشاره کرده ایم. آموزش زبان برنامه نویسیphp هم اکنون در بسیاری از آموزشگاه های فنی سراسر کشور به طور کامل تدریس داده می شود.
اما برای فهم مسائلی از جمله درباره php یا معرفی php می بایست شخص طراح سایت، با تجربه ای که در طول سال های کاری بدست آورده است به توضیح و تفسیر آن بپردازد.
شاید به زبان ما فقط یک زبان برنامه نویسی سایت باشد اما تاریخچه زبان برنامه نویسی php بسیار گسترده از این است که به همین جاه ختم شود.

گروه برنامه نویسی پریکا 

با توجه به قدرت و انعطاف پذیری زبان php بر روی این زبان بسیار حرفه ای و ریز بینانه عمل میکند و اکثر پروژه های تحت وب این مجموعه با زبان php برنامه نویسی میشود